SUNDAY

BASEBALL

REGION 13 C PLAYOFFS

FAIRMONT MARTINS 4 PIPESTONE A’S 2

SATURDAY

2019 Fairmont Summer Run

5-Mile Race

Male Division

Overall winner: Connor Artner, 29:52.

18 & Under: 1. Artner; 2. Will Saari, 31:52.

19-25: 1. Kyle Blomgren Jr., 32:37; 2. Adam Blomgren, 33.54.

26-32: 1. Andrew Hasek, 31:05.

33-39: 1. Corey Goodrich, 37:43.

40-46: No entries.

47-53: 1. Michael Trushenski, 36:26; 2. Mark Hernes, 47:34.

54-60: 1. Kyle Blomgren Sr., 38:37.

61-69: 1. Stew Murfield, 39:09; 2. Dexter Prechel, 51:31.

Female Division

Overall winner: Lana Wegner, 33:46.

18 & Under: 1. Laura Thompson, 34:54; 2. Ellie Hernes, 47:33.

19-25: 1. Mariah Brodie, 34:08; 2. Elsa Tostrud, 46:53.

26-32: 1. Wegner; 2. Leah Hartung, 35:58.

33-39: 1. Brooke Nelsen, 35:16; 2. Emily Labes, 48:43.

40-46: 1. Carmen Jaskulke, 35:36; 2. Patti Strukel, 48:40.

47-53: 1. Stacey Jansa, 43:07; 2. Laurie Tostrud, 48:09.

54-60: 1. Stannetta Svoboda, 38:36.

61-69: No entries.

2-Mile Race

Male Division

Overall winner: Penn Sagedahl, 10:20.

15 & Under: 1. Gavin Artner, 13:45; 2. Kylar Larson, 14:03.

16-19: 1. Penn Sagedahl; 2. Tony Ortega, 11:37.2.

20-29: 1. (event record) Isaiah Peters, 11:37.4; 2. Sam Viesselman, 13:19.

30-39: 1. Logan Kahler, 18:20; 2. Jay Schomberg, 18:22.

40-49: 1. (event record) Joel Sagedahl, 11:41; 2. Ben Artner, 17.4.

50-59: No entries.

60-69: 1. Eric Johnson, 15:31; 2. John Heuer, 17:30.

70-Plus: 1. Sherwood Sagedahl, 14:49; 2. Clint Firstbrook, 23:19.

Female Division

Overall winner: Hannah Neusch, 13:29.

15 & Under: 1. Carys Gudahl, 14:33; 2. Brianna Morrow, 14:58.

16-19: 1. Hannah Neusch; 2. Becca Lunn, 15:47.

20-29: 1. Bethany Miller, 21:42.

30-39: 1. Hadassah Peters, 14:13; 2. Tiffany Harris, 18:34.

40-49: 1. (event record) Holly Neusch, 14:05.

50-59: 1. Kim Blomgren, 18:11.

60-69: 1. Catherine Johnson, 26:43.

70-Plus: No entries.

Quarter-Mile

Female: 7 & Under: 1. (event record) Addison Toothaker, 1:34; 2. Adeline Labes, 1:49.

8-9: 1. Audrey Prince, 1:54.

Male: 7 & Under: 1. Carter Simmering, 1:36; 2. Grant Simmering, 1:48.

8-9: 1. Cole Wedel, 1:47; 2. Jensen Schomberg, 1:55.

Half-Mile

Female: 11 & Under: 1. Delaney Irwin, 3:34; 2. Olivia Wedel, 3:53.

Male: 11 & Under: 1. Dayton Draper, 3:11; 2. Caleb Klassen, 3:12.

Paste In or Write Your Content Here!!!!!!!!!

Recent Tweets